رهنمود

راهبردهای دیپلماسی انقلابی

نویسنده:
سال1395 به لحاظ رویدادهای مرتبط با حوزه‌ی سیاست خارجی و دیپلماسی نظام جمهوری اسلامی ایران، سالی مهم و تعیین‌کننده بود. از حادثه‌ی منا و ماجرای قطع رابطه با عربستان گرفته تا تحولات عراق و سوریه و انتخاب رئیس‌جمهور جدید در آمریکا، همگی ازجمله موضوعات و دلمشغولی‌های سیاست خارجی ما در سال95 بوده‌اند...
سال1395 به لحاظ رویدادهای مرتبط با حوزه‌ی سیاست خارجی و دیپلماسی نظام جمهوری اسلامی ایران، سالی مهم و تعیین‌کننده بود. از حادثه‌ی منا و ماجرای قطع رابطه با عربستان گرفته تا تحولات عراق و سوریه و انتخاب رئیس‌جمهور جدید در آمریکا، همگی ازجمله موضوعات و دلمشغولی‌های سیاست خارجی ما در سال95 بوده‌اند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در مقام ارائه‌ی راهبردهای کلان سیاست خارجی کشور درمورد بسیاری از این موارد بیانات مهمی ایراد فرموده‌اند که نشان‌دهنده‌ی مواضع رسمی نظام جمهوری اسلامی درمورد مهم‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی است. در این نوشتار به اختصار به برخی از مهم‌ترین نکات راهبردی رهبر معظم انقلاب در این حوزه اشاره خواهیم کرد.

  فلسطین، مسئله‌ی همیشگی جهان اسلام
رهبر معظم انقلاب اسلامی طی سال95 در موارد متعددی به مسئله‌ی فلسطین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل و دغدغه‌های همیشگی جهان اسلام اشاره داشته و بر ضرورت زنده نگاه داشتن این مسئله تأکید کرده‌اند. ازجمله مهم‌ترین بیانات ایشان در این زمینه می‌توان به سخنرانی مهم ایشان در ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه‌ی فلسطین اشاره کرد. ایشان در این سخنان، یکی از مهم‌ترین علل ایجاد فتنه‌های اخیر در منطقه توسط دشمنان را تلاش آن‌ها برای خروج مسئله‌ی فلسطین از اولویت جهان اسلام عنوان کرده و در تبیین این مسئله می‌فرمایند: «آنانی که رژیم صهیونیستی را در این منطقه به‌وجود آوردند تا از طریق تحمیل یک درگیری طولانی‌مدت، مانع از ثبات و استقرار و پیشرفت منطقه شوند، اینک هم درپس فتنه‌های موجود قرار دارند. فتنه‌هایی که موجب شده تا توانمندی‌های ملت‌های منطقه در درگیری‌های عبث و بیهوده به خنثی کردن یکدیگر مصروف شود و با فشل شدن همه، آن‌گاه فرصت برای قدرت‌گیری هرچه بیشتر رژیم غاصب صهیونیستی فراهم آید. همچنان این میان، شاهد تلاش خیرخواهان و عقلا و حکمای امت اسلامی هستیم که دلسوزانه درپی حل این اختلافات هستند؛ اما متأسفانه، توطئه‌های پیچیده‌ی دشمن، توانسته با بهره‌گیری از غفلت برخی دولت‌ها، جنگ‌های داخلی را بر ملت‌ها تحمیل کند و آن‌ها را به جان یکدیگر بیندازد و تلاش این خیرخواهان امت اسلامی را کم‌اثر کند. آنچه این میان حائز اهمیت است، تضعیف جایگاه مسئله‌ی فلسطین و تلاش برای خروج آن از اولویت است.» (بیانات در ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه‌ی فلسطین، ۱۳۹۵/۱۲/۰۳)
ایشان در ادامه‌ی همین سخنان، تنها راه مبارزه با این توطئه‌ی دشمنان را تلاش در جهت حمایت از ملت فلسطین با قرار دادن مسئله‌ی فلسطین در صدر اولویت‌های جهان اسلام عنوان می‌کنند و می‌فرمایند: «باوجود اختلافاتی که کشورهای اسلامی با یکدیگر دارند که برخی از آن‌ها طبیعی و برخی دیگر توطئه‌ی دشمن و برخی دیگر ناشی از غفلت است، اما همچنان عنوان فلسطین می‌تواند و باید، محور وحدت همه‌ی آنان باشد. ... ملت‌های مسلمان و آزادیخواه با هر سلیقه و روش، اما می‌توانند در یک هدف گرد هم ‌آیند و آن فلسطین و ضرورت تلاش برای آزادی آن است.» (همان)

  اراده‌ی وحدت مقابل اراده‌ی تفرقه
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی، اوضاع امروز منطقه را صحنه‌ی رویارویی دو اراده‌ی متضاد توصیف می‌کنند. اراده‌ای از سوی دشمنان و اراده‌ای از سوی مؤمنین و مسلمانان. ایشان در تبیین این صف‌آرایی سرنوشت‌ساز می‌فرمایند: «امروز دو اراده در این منطقه با یکدیگر در تعارض هستند: یک اراده، اراده‌ی وحدت است؛ یک اراده، اراده‌ی تفرقه است. اراده‌ی وحدت، متعلق به مؤمنین است؛ فریاد اتحاد و اجتماع مسلمین از حنجره‌های بااخلاص بلند است و مسلمان‌ها را دعوت می‌کنند به این‌که به مشترکاتشان توجه بکنند؛ اگر این[طور] بشود و اگر این وحدت اتفاق بیفتد، وضعی که امروز مسلمان‌ها دارند، دیگر به این شکل نخواهد بود و مسلمان عزت پیدا خواهد کرد. امروز شما ملاحظه کنید از منتهاالیه شرق آسیا در میانمار مسلمان‌کشی هست، تا غرب آفریقا در نیجریه و امثال این‌ها؛ همه‌جا مسلمان‌ها [کشته می‌شوند]؛ حالا یکجا به دست بودایی کشته می‌شوند، یکجا به‌ دست بوکوحرام و داعش و امثال این‌ها کشته می‌شوند. یک عده‌ای هم در این آتش‌ها می‌دمند؛ شیعه‌ی انگلیسی و سنی آمریکایی مثل هم هستند؛ همه، دولبه‌ی یک قیچی هستند؛ سعی‌شان این است که مسلمان‌ها را به‌جان هم بیندازند؛ این پیام اراده‌ی تفرقه است که اراده‌ی شیطانی است؛ اما پیام وحدت این است که این‌ها از این اختلافات عبور بکنند، در کنار هم قرار بگیرند، با هم کار کنند.»  (بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی، ۱۳۹۵/۰۹/۲۷)

  بی‌تفاوتی؛ موضوع اصولی در برابر انتخابات آمریکا
یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی سال95، برگزاری انتخابات پرحاشیه و جنجالی ریاست‌جمهوری در آمریکا بود که با نتیجه‌ی غیرمنتظره‌ای همراه شد. انتخاب غیرمنتظره‌ی ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا که نتیجه‌ی رقابتی افشاگرانه و تخریب‌گرایانه بود، اظهارنظرها و پیش‌بینی‌های فراوانی را درباره‌ی مواضع و اقدامات آینده‌ی دولت آمریکا رقم زد که برخی از این اظهارات هم معطوف به پیش‌بینی مواضع احتمالی ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران و مسئله‌ی برجام بود. در همین زمینه رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن بی‌اهمیت خواندن نتیجه‌ی انتخابات آمریکا برای سرنوشت ملت ایران، به برخی نکات مهم در این زمینه اشاره می‌کنند. ایشان مباحث مطرح شده در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا پیرامون وضعیت نابسامان این کشور را مهر تأییدی بر تحلیل‌های پیشین و همیشگی نظام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توخالی بودن رویای پیشرفت و تمدن آمریکایی عنوان کرده و می‌فرمایند: «در این انتخابات، برجسته‌ترین شخصیت‌های سیاسی همان کشور آمدند همان چیزهایی را که ما می‌گفتیم، بیشتر یا دو برابر یا چند برابرش را گفتند. این رئیس‌جمهوری که در آمریکا انتخاب شده، می‌گوید اگر آن پولی که در این چندسال ما آمریکایی‌ها خرج جنگ کردیم، می‌خواستیم داخل آمریکا مصرف کنیم، دوباره می‌توانستیم آمریکا را بسازیم و این‌همه جاده‌ی خراب، این‌همه پل خراب، این‌همه سد خراب، این‌همه شهر خراب، این‌همه فقیر در آمریکا نداشتیم. آن کسانی که مجذوب آن نقطه‌ی خیالی هستند، این‌ها را حاضرند بفهمند؟ این خرابی‌ها در آن کشور وجود دارد و پول آن کشور صرف کارهای غیرشرافتمندانه می‌شود؛ [آیا] این جنگ‌هایی که او می‌گوید ما  چند تریلیون دلار خرجش کردیم – می‌گوید چند هزار میلیارد دلار خرج کردیم- این‌ها جنگ‌های شرافتمندانه‌ای بوده؟ جنگ هم دو جور است؛ یک جنگ، جنگ شرافتمندانه است که انسان به قوانین انسانی احترام می‌گذارد. خب یک دشمنی به انسان حمله کرده، انسان در مقابل او مجبور است بجنگد؛ این جنگ، شرافتمندانه است. اما آن جنگی که آمریکا در این چند سال در این منطقه راه انداخت، جنگ شرافتمندانه نبود. خانه‌های مردم را خراب کردند، چندین ده‌هزار غیرنظامی را کشتند، زن‌ها را کشتند، بچه‌ها را کشتند، بمب ریختند، مجلس عزا را و مجلس عروسی را بمباران کردند، زیرساخت‌های چند کشور را خراب کردند. شما ببینید این‌ها بر سر لیبی و بر سر سوریه و بر سر عراق و بر سر یمن و بر سر افغانستان چه آوردند! این چند تریلیون، خرج این ‌چیزها شده. این‌ها حرف‌هایی است که ما همیشه می‌گفتیم.» (بیانات در دیدار مردم اصفهان، ۱۳۹۵/۰۸/۲۶)
ایشان با بیان این‌که هیچ فرق اصولی میان احزاب و کاندیداهای رقیب در آمریکا وجود ندارد، رقیبان موجود در این انتخابات را دو روی یک سکه عنوان می‌کنند که هدف و برنامه‌ای جز ایجاد شر و بدبختی در جهان ندارند: «بنده هیچ قضاوتی در مورد این انتخاباتی که در آمریکا انجام گرفته است ندارم. آمریکا، آمریکاست؛ این حزب یا آن حزب، هر کدامشان سر کار آمدند، خیری به ما نرساندند، شر رساندند. یکی تحریم کرد، یکی هواپیما زد، یکی به سکوی نفتی حمله کرد، یکی به دشمن‌های ما کمک کرد. ما نگرانی هم نداریم؛ ما به توفیق الهی برای مواجهه‌ با هر حادثه‌ی محتمل آماده‌ایم. در دنیا عده‌ای عزا گرفته‌اند که چرا انتخابات در آن کشور این‌جوری شد؛ یک عده‌ای [هم] در دنیا خوشحال شدند و شادی کردند. ما نه عزا می‌گیریم، نه شادی می‌کنیم؛ برای ما فرقی ندارد.» (همان)
ایشان در همین زمینه ضمن اعلام استقلال نظام جمهوری اسلامی از هر نوع تأثیرپذیری خارجی، تنها عامل همیشگی حل مشکلات کشور را استحکام داخلی عنوان کرده و در تبیین این نکته‌ی مهم می‌فرمایند: «ما فکر می‌کنیم چگونه باید کشور را از مشکلات احتمالی عبور داد. ملت باید به این فکر کند. راه عبور از همه‌ی مشکلاتی که برای کشور محتمل است، چه در این دوره، چه 10‌سال دیگر، چه در 50سال دیگر، این است که کشور از درون مستحکم باشد. ببینید چه‌جوری استحکام حاصل می‌شود. استحکام داخلی نظام، اساس کار است؛ هم استحکام سیاسی، هم استحکام اقتصادی، هم استحکام فرهنگی و هم بالاتر از همه استحکام روحی و روانی افراد، به‌خصوص نخبگان و بخصوص مسئولان ارشد کشور. این استحکام اگر وجود داشته باشد، هیچ خطری کشور را تهدید نمی‌کند. کشور در مقابل همه‌ی خطرها آماده است. (همان)ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code