برجام بدون آمریکا؟

نویسنده: دکتر سیدمهدی مدنی/تحریریه همشهری دیپلماتیك
با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، این پرسش فراروی بسیاری از کارشناسان قرار گرفت که اینک سرنوشت برجام به کجا خواهد رسید. خاصه آن‌که ترامپ در دوران کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری خود بارها این توافقنامه را بدترین توافق تاریخ خوانده و از پاره کردن آن سخن به میان آورده بود...
با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، این پرسش فراروی بسیاری از کارشناسان قرار گرفت که اینک سرنوشت برجام به کجا خواهد رسید. خاصه آن‌که ترامپ در دوران کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری خود بارها این توافقنامه را بدترین توافق تاریخ خوانده و از پاره کردن آن سخن به میان آورده بود.
البته این تمام ماجرا نبوده و ترامپ حتی بعد از ورود به کاخ سفید و تحت‌تاثیر آنچه که می‌توان آن را سیاست قدرت در آمریکا (یعنی تغلب نظر ساختار و کارشناسان بر نظر فردی) نامید، دو بار این توافقنامه را تمدید و تحریم‌های مرتبط با برنامه‌ی هسته‌ای ایران را تعلیق کرد.
اما این تمام ماجرا نیست و اینک هم براساس خلق‌وخوی شخصی‌اش (که به شدت غیرقابل‌پیش‌بینی می‌نماید) و هم براساس اقدام وی در تعیین تیمی برای بررسی نقض برجام توسط ایران، می‌توان از تهدید نهاد برجام سخن به میان آورد. اواخر ماه جولای  بود که وی این جمله را بر زبان آورد: «اگر به من بود، همان 180روز قبل عدم‌پایبندی آن‌ها را اعلام کرده بودم.» همین موضع‌گیری‌ها سبب شده بازیگران دیگر این توافقنامه احساس نگرانی کنند و به آمریکا هشدار دهند که خروج از برجام تبعات جدی خواهد داشت.
اینک ایالات متحده می‌کوشد تا بازی چندوجهی را در برابر ایران جلو ببرد. از یک طرف دونالد ترامپ تیمی را مامور بررسی برجام و نقض احتمالی ایران کرده تا نشان دهد ایران بازیگر پایبند به تعهدات خود نبوده است. از طرف دیگر تیم ترامپ بازی جدیدی را در تفسیر برجام راه انداخته و از زبان نیکی هیلی، نماینده‌ی آمریکا در سازمان‌ملل، اعلام کرده ایران باید اجازه‌ی بازرسی اماکن نظامی را به آژانس بدهد...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code